Forum Choroby przysadki czyli ABC hormonów Strona Główna Choroby przysadki czyli ABC hormonów
Informacje o chorobach przysadki oraz forum towarzyskie
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Badania: Jak poradzić sobie z bólem, niepokojem, itp.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Choroby przysadki czyli ABC hormonów Strona Główna -> Leki i wszystko co jest z tym związane
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iwonek




Dołączył: 15 Maj 2007
Posty: 22
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Płock
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:57, 28 Maj 2008    Temat postu: Badania: Jak poradzić sobie z bólem, niepokojem, itp.

Nikomu nie sprawia przyjemności pobieranie krwi, czy dostarczanie do badania próbek moczu czy stolcu. Jednak badania, przeprowadzane na podstawie próbek pobranych z ciała pacjenta, mogą dostarczyć lekarzowi informacji, które mogą uratować życie, lub poprawić jego jakość. Większość ludzi świetnie radzi sobie z przejściem przez badania, mimo że niekiedy początkowo odczuwają skrępowanie, dyskomfort czy niepokój. Jeżeli jednak przeprowadzenie badania jest dla Ciebie, lub kogoś Ci bliskiego przyczyną niepokoju, zawstydzenia, czy nawet jest trudne do przejścia, przeczytaj ten artykuł, by uzyskać porady jak sprawić, by proste pobranie próbki stało się doświadczeniem mniej stresującym. Skorelowane artykuły to Rady dotyczące pobierania krwi, Rady ułatwiające dzieciom przejście przez badania laboratoryjne oraz Rady ułatwiające osobom starszym przejście przez badania laboratoryjne.

Rady ułatwiające dzieciom przejście przez badania laboratoryjne

Rutynowe badania, są zdecydowanie rzadziej wymagane w przypadku dzieci niż dorosłych. Zdarza się jednak, że również dzieci muszą przez nie przejść. Będą wtedy potrzebowały pomocnej dłoni. Troskliwy dorosły, może pomóc dziecku przejść przez ból, czy dyskomfort oraz strach i reakcje emocjonalne, które mogą się pojawić podczas pobierania próbki. Poniżej znajdują się rekomendacje dotyczące pomocy dzieciom w przejściu przez badanie oraz specjalne rady dotyczące pobierania krwi, moczu czy stolcu, a także pobierania wymazu z gardła.

Przygotuj dziecko. Spokojnie wytłumacz, w jakim celu i w jaki sposób próbka będzie pobierana. Daj dziecku czas na przyzwyczajenie się do sytuacji, zanim ktokolwiek go dotknie.

Dodawanie odwagi poprzez wykonywanie prób. W domu lub w innym miejscu, gdzie dziecko czuje się komfortowo i bezpiecznie, zasugeruj sposoby, jakimi dziecko może dokonywać prób. Może wtedy praktykować, używając ulubionego pluszaka jako swojego pacjenta.

Pomóż dziecku umieścić badanie w perspektywie. Odnieś tę część badania, która wydaje się dziecko najbardziej niepokoić, do czynności, którą dobrze zna, sugeruje Goltberger. Na przykład wytłumacz, że zajmie to nie dłużej niż wbiegnięcie na sam szczyt schodów w domu, że będzie po wszystkim szybciej, niż odśpiewa "Wlazł kotek na płotek".

Zaplanuj nagrodę. Obiecanie dziecku prezentu, po tym jak przejdzie badanie, jest bardzo często pomocne.


Rady dotyczące pobierania krwi

Większość rutynowych badań diagnostycznych wymaga pobrania próbki krwi. Pomimo swej popularności, ta krótka procedura wydaje się wzbudzać w ludziach największe obawy.
Pojawiają się tu tak naprawdę dwa problemy: 1) psychiczny - lęk przed wbijaniem igły oraz 2) emocjonalny - patrzenie na wypływającą krew
Dla większości ludzi, pobieranie krwi, nie stanowi problemu, tylko drobną niedogodność. Inni, czują się niespokojni, i potrzebują specjalnego podejścia pomagającego w przejściu przez badanie. U niewielkiej grupy ludzi, stan żył powoduje, iż procedura staje się trochę trudniejsza ze względu na fakt, iż ich żyły są bardziej delikatne i wrażliwe po częstych kłuciach, lub po prostu trudne do znalezienia.

Rady ułatwiające osobom starszym przejście przez badania laboratoryjne

To, co przeciętnej osobie dorosłej wydaje się prostym badaniem, może okazać się znacznie większym wyzwaniem w przypadku osoby w podeszłym wieku lub słabszym zdrowiu. Oto kilka powodów, dla których powinno się wykazać szczególną uwagę, w przypadku kiedy osobie starszej zalecane jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych

Wzrok, słuch i zmysły poznawcze osób starszych często są osłabione. Ciężej im w związku z tym postępować zgodnie z instrukcją i zrozumieć, co należy zrobić, aby próbka do badania była właściwie pobrana.
Ludzie starsi, często mają problemy z przemieszczaniem się lub utrzymaniem równowagi. Może to być powodem, dla którego niektóre pobrania próbki będą trudniejsze do wykonania lub mogą być niebezpieczne.
Nawet pobranie krwi może być trudniejsze do wykonania, ponieważ skóra jest cieńsza, tkanka podskórna jest mniej elastyczna, a żyły bardziej kruche i skłonne do uszkodzenia w trakcie przekłuwania. Pacjent może preferować jedną konkretną osobę pobierającą krew, która traktuje go wyjątkowo delikatnie.
U pacjentów z demencją, nawet prosta procedura pobierania próbki może okazać się przeżyciem traumatycznym i prowadzić do trudnych do przewidzenia reakcji pacjenta. W takim przypadku, potrzeba przeprowadzenia badania musi być jeszcze uważniej przestudiowana.
Na domiar tego, wszystkie fizyczne i emocjonalne wyzwania oraz presja finansowa mogą zniechęcać i odstraszać osobę starszą od odbycia badania, które może spowodować znaczące zmiany w jakości życia i zdrowiu pacjenta.
Jeżeli dane badanie jest ciężarem i odnosi się do kogoś, kogo znasz, porozmawiaj o tej sytuacji z lekarzem.
Zawsze omawiaj, dlaczego takie badanie jest potrzebne i jaki będzie miało wpływ na dotychczasową opiekę, albo zmień leczenie lub terapię.
Upewnij się, że wszystkie zalecone badania są uzasadnione i dostarczą informacji dla dalszego leczenia. .


Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Iwonek dnia Śro 13:23, 28 Maj 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Choroby przysadki czyli ABC hormonów Strona Główna -> Leki i wszystko co jest z tym związane Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin