Forum Choroby przysadki czyli ABC hormonów Strona Główna Choroby przysadki czyli ABC hormonów
Informacje o chorobach przysadki oraz forum towarzyskie
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Śledź swoją próbkę - czyli krótka wycieczka po laboratorium

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Choroby przysadki czyli ABC hormonów Strona Główna -> Leki i wszystko co jest z tym związane
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iwonek




Dołączył: 15 Maj 2007
Posty: 22
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Płock
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:09, 28 Maj 2008    Temat postu: Śledź swoją próbkę - czyli krótka wycieczka po laboratorium

Dla większości pacjentów "badanie laboratoryjne" rozpoczyna się i kończy pobraniem krwi, wymazu z gardła lub dostarczeniem do laboratorium pojemnika zawierającego próbkę moczu. W rzeczywistości, właściwe "badanie" nawet się nie rozpoczęło.
Pobrana krew, wymaz z gardła, czy mocz jest tylko "preparatem", próbką, potrzebną do przeprowadzenia badania. Właściwe badanie ma miejsce gdzie indziej, w laboratorium gdzie aparatura oraz wprawni diagności opracowują próbkę, badają jej skład i właściwości oraz informują w wyniku, co ona zawiera.
W tym artykule możesz prześledzić losy próbki krwi oraz wymazu z gardła, by zorientować się w tym, czego zwykle nie masz okazji zobaczyć: co się dzieje z Twoją próbką i jak dokładnie kontrolowane jest wszystko, gdy tylko zniknie Ci ona z oczu.


Pobieranie krwi




Zależnie od stopnia trudności pobrania próbek z danego miejsca, krew pobierze lekarz, pielęgniarka, diagnosta lub inna osoba o kwalifikacjach medycznych. Na zdjęciu powyżej, osoba pobierająca krew wkłuła igłę w żyłę po wewnętrznej stronie ręki, blisko łokcia.



Kiedy już krew została pobrana, probówka zostaje opisana przy użyciu naklejki. W wielu laboratoriach naklejka jest drukowana wcześniej. Zawiera imię oraz nazwisko pacjenta, jego numer identyfikacyjny oraz numer przydzielony do próbki.



Po pobraniu i oznakowaniu naklejką, próbka jest transportowana do laboratorium, gdzie zostaje zarejestrowana. Zależnie od badań, jakie mają być w próbce wykonane, oraz miejsca pobrania krwi, Twoja próbka może być transportowana do laboratorium mieszczącego się na końcu korytarza, lub też może przelecieć do laboratorium specjalizującego się w szczególnych badaniach, mieszczącego się na drugim końcu kraju.
Kiedy próbka dotrze do odpowiedniego laboratorium, będzie zarejestrowana w Laboratoryjnym Systemie Informatycznym. Naklejka probówki zawiera wszystkie informacje niezbędne do upewnienia się, że próbka zostanie poddana stosownym badaniom, a końcowe wyniki będą powiązane z Twoim nazwiskiem. Zazwyczaj zawiera ona również imię i nazwisko oraz adres Twojego lekarza, więc wyniki mogą być przesłane bezpośrednio do niego.




Zależnie od badania, jakie zostało zlecone do wykonania, Twoja próbka może być opracowana przed analizą. Większość badań laboratoryjnych przeprowadzana jest w osoczu lub surowicy.
Osocze to płynna cześć krwi, która jest oddzielana od komórek przez wirowanie. Osocze, mające jasnożółty kolor, po kilkuminutowym wirowaniu pojawia się w górnej części probówki, podczas gdy komórki krwi, osadzają się na dnie.
Surowica jest uzyskiwana po skrzepnięciu osocza. Jest otrzymywana w ten sam sposób, co osocze - jednak krew jest pobrana do probówki bez zapobiegających krzepnięciu krwi substancji. Podczas wirowania skrzep razem z komórkami przesuwa się na dół probówki, na górze pozostawiając surowicę.
Jeżeli badanie wymaga krwi pełnej, (np. morfologia krwi - oznaczenie liczby krwinek białych i czerwonych), próbka może być poddana analizie bez wstępnego opracowania.




Badanie próbek jest wykonywane przy użyci stosownych analizatorów, np. hematologicznych. Na powyższym zdjęciu probówka z krwią jest umieszczana w analizatorze. Najwyższej klasy analizatory są w stanie wykonać badanie do 120 próbek na godzinę.



Wraz z najnowszą technologią pojawia się możliwość generowania wyników w formie elektronicznej i graficznej. Mogą one być wysyłane pocztą elektroniczną (e-mail) do lekarza. W wielu przypadkach wyniki są drukowane, a następnie wysyłane lekarzowi faksem. Kiedy jednak wskazują, że pacjent może być poważnie chory, laboratorium często powiadamia lekarza o takich wynikach telefonicznie.
Okres czasu między pobraniem krwi, a odbiorem wyników przez lekarza może wahać się od paru minut do paru tygodni. Pilność oznaczenia, dystanse geograficzne, opracowanie próbki, złożoność badania i inne przyczyny mogą wyjaśniać, dlaczego czasem na odbiór wyników trzeba długo czekać.



Wymaz z gardła



Inaczej niż w przypadku pobierania krwi, do tego badania wymagane jest minimalne przygotowanie. Pacjent jest poproszony o otwarcie ust i następuje potarcie tylnej ściany gardła bawełnianą pałeczką, w celu uzyskania próbki zawierającej komórki.



Po pobraniu próbki, bawełniana pałeczka jest umieszczana w pojemniku i oznaczana. W wielu laboratoriach naklejka jest drukowana wcześniej. Zawiera imię oraz nazwisko pacjenta, jego numerr identyfikacyjny oraz numerr przydzielony do próbki.
Po pobraniu i oznakowaniu naklejką, próbka jest transportowana do laboratorium, gdzie zostaje zarejestrowana. Kiedy próbka dotrze do odpowiedniego laboratorium, będzie zarejestrowana w Laboratoryjnym Systemie Informatycznym. Naklejka probówki zawiera wszystkie informacje niezbędne do upewnienia się, że próbka zostanie poddana stosownym badaniom, a końcowe wyniki będą powiązane z Twoim nazwiskiem. Zazwyczaj zawiera ona również imię i nazwisko oraz adres Twojego lekarza, więc wyniki mogą być przesłane bezpośrednio do niego.



Kiedy próbka dotrze już do laboratorium, diagnosta przeniesie komórki znajdujące się na bawełnianej pałeczce na podłoże (np. agar) znajdujące się w szalce Petriego. Podłoże to sprzyja wzrostowi bakterii. W celu posiewu bakterii pociera się delikatnie bawełnianą pałeczką o powierzchnię podłoża



Zabezpieczona, oznakowana szalka Petriego jest następnie umieszczana w inkubatorze, który jest komorą utrzymującą stałą, optymalną dla wzrostu bakterii temperaturę. Naczynie pozostaje w nim zazwyczaj 24 do 36 godzin. Jest to czas wystarczający dla namnożenia każdych, potencjalnie obecnych, bakterii.



Po inkubacji diagnosta dokona wzrokowej oceny kolonii wyhodowanych bakterii. Niektóre z nich mają charakterystyczny wygląd, który pozwala na ich identyfikację. W niektórych jednak sytuacjach, w celu dokonania identyfikacji potrzebne jest wykonanie dodatkowych badań. Nie wszystkie bakterie są szkodliwe i wyhodowane wsazują na konieczność leczenia.



Jeżeli bakteria została zidentyfikowana jako szkodliwa, laboratorium wykona kilka dodatkowych testów, których celem jest ustalenie, który antybiotyk będzie w tej sytuacji najskuteczniejszy i opanuje zakaenie. Taki test zaczyna się od ponownego pocierania powierzchni podłoża w szalce Petriego, jednak tym razem celem jest umieszczenie na niej wyhodowanych bakterii. W naczyniu zosają umieszczone kawałki białego papieru w kształcie krążków, nasączone różnymi antybiotykami. Jeśli antybiotyk powstrzymuje namnażanie się bakterii znajdujących się w naczyniu, wokół krążka pojawi się przezroczysta otoczka. Oznacza to, że lekarz może przepisać ten antybiotyk w celu wyleczenia zakażenia gardła.



Wyniki badania zostaną zapisane w systemie. Mogą one być wysłane do lekarza faksem lub pocztą elektroniczną (e-mail). Lekarz może zostać również powiadomiony o nich telefonicznie

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Iwonek dnia Śro 13:22, 28 Maj 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jacek
Administrator



Dołączył: 15 Maj 2007
Posty: 100
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 18:34, 28 Maj 2008    Temat postu:

Kawał dobrej roboty!!

Dziękuję Iwonko Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
vachelka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum



Dołączył: 07 Cze 2008
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Małopolska

PostWysłany: Czw 22:07, 21 Sie 2008    Temat postu:

Iwonka, Twoje posty informacyjne dopracowane są do perfekcji Smile

Pokaż się na forum, czuje się tutaj ciut osamotniona, szczególnie w tematach dotyczących spraw kobiecych.

Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jacek
Administrator



Dołączył: 15 Maj 2007
Posty: 100
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 14:18, 10 Maj 2009    Temat postu:

vachelka napisał:
czuje się tutaj ciut osamotniona, szczególnie w tematach dotyczących spraw kobiecych.

Pozdrawiam


Vachelka, jak Iwonki nie ma to też pisz... Jeżeli nie ona odpisze to kto inny...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Iwonek




Dołączył: 15 Maj 2007
Posty: 22
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Płock
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:17, 16 Maj 2009    Temat postu:

Jestem i będę już co dziennie!
Do tej pory byliśmy tak wąskim gronem że rozmawialiśmy na gg, ale widzę że kilka osób się dopisało więc będę już regularnie, możesz na mnie liczyć.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Choroby przysadki czyli ABC hormonów Strona Główna -> Leki i wszystko co jest z tym związane Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin