Forum Choroby przysadki czyli ABC hormonów Strona Główna Choroby przysadki czyli ABC hormonów
Informacje o chorobach przysadki oraz forum towarzyskie
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pierwotna niedoczynność tarczycy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Choroby przysadki czyli ABC hormonów Strona Główna -> Niedoczynność Tarczycy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iwonek




Dołączył: 15 Maj 2007
Posty: 22
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Płock
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:35, 30 Maj 2008    Temat postu: Pierwotna niedoczynność tarczycy

Pierwotna niedoczynność tarczycy
(Hypothyreosis primaria)


Przyczyną choroby mogą być różne czyn­niki:
a. Brak lub zmniejszenie masy hormonal­nie czynnej tkanki tarczycy (niedorozwój tarczycy, resekcja gruczołu tarczowego lub jego części, wpływ leczniczych dawek 131I).
b. Niedobór jodu w pokarmach.
c. Niedobór enzymów uczestniczących w wytwarzaniu hormonów tarczycy lub użycie leków blokujących wspomniane enzymy.
d. Duża część pierwotnych niedoczynnoś­ci tarczycy powstaje jako skutek wieloletnich procesów zapalnych toczących się w tym gruczole. Duży odsetek przypadków niedoczynności tarczycy jest chorobą Hashimoto.

Wszystkie postacie pierwotnej niedoczyn­ności tarczycy doprowadzają do zwiększone­go wytwarzania TSH przez przedni płat przysadki mózgowej.

Objawy

Z wywiadów zebranych od osób dorosłych dowiadujemy się o uczuciu osła­bienia, łatwym ziębnięciu, szorstkości i su­chości skóry, wypadaniu włosów, ochryp­łym głosie, zaparciu, zaburzeniach miesiącz­kowania, impotencji, zwiększeniu masy cia­ła.

Badanie przedmiotowe

Badaniem przedmiotowym rejestrujemy obniżoną ciepłotę powłok, bladą i suchą skórę, otrębiaste łuszczenie się naskórka, suche i przeważnie przerzedzone włosy. Twarz jest pozbawiona mimiki, nalana, po­wieki obrzękłe, szpary powiekowe zwężone.

Niekiedy zwraca uwagę rogowacenie i szare zabarwienie skóry na łokciach i ko­lanach. Tarczyca może być powiększona lub tak mała, że z trudem udaje się ją wyczuć w postaci spoistego, poziomo położonego pasma. Czynność serca bywa umiarkowanie zwolniona, może być jednak prawidłowa. Wymiar serca jest nieco zwiększony, radioskopowo udaje się zazwyczaj wykryć niewielką ilość płynu w worku osierdzio­wym.

Uogólniony obrzęk ma szczególne zna­miona: nie przemieszcza się pod wpływem zmiany pozycji, nie zostawia dołka po ucis­ku palcem. Jego przyczyną jest nagroma­dzenie mukopolisacharydów, a przede wszystkim albumin w przestrzeni zewnątrz-naczyniowej. Wykazano też utrudniony odpływ z obwodowych naczyń chłonnych. Ten charakterystyczny wygląd powłok, zwłaszcza skóry, występujący w zaawanso­wanym okresie choroby, nosi nazwę obrzę­ku śluzowatego (myxoedema).

W przypadkach niezbyt ciężkich mogą istnieć trudności rozpoznawcze; udaje się je rozstrzygnąć za pomocą badań dodatko­wych. Najbardziej znaczące są następujące wyniki laboratoryjne: często stwierdza się podwyższenie poziomu cholesterolu w su­rowicy, niedokrwistość niedobarwliwą, płas­ką krzywą po obarczeniu glukozą, znaczną wrażliwość wobec egzogennej insuliny, ob­niżenie podstawowej przemiany materii. Badaniem izotopowym stwierdza się obniżone wychwytywanie jodu przez tarczycę, poziom T3 oraz T4 oraz jodu związanego z biał­kiem (PBI) jest również obniżony. Ozna­czenie metodą radioimmunologiczną pozio­mu TSH w surowicy jest istotnym elemen­tem rozpoznania różnicowego. W pierwot­nej niedoczynności tarczycy poziom TSH w surowicy jest wyraźnie podwyższony i podnosi się jeszcze znaczniej po dożylnym wstrzyknięciu tyreoliberyny (TRH). Jest to bardzo pewny test diagnostyczny.

W zapisie ekg woltaż załamków jest niski. Czas trwania odruchu ze ścięgna Achillesa (refleksogram) jest przedłużony. Na rentgenogramie stwierdza się u dzieci i młodzieży opóźnienie rozwoju kośćca w stosunku do wieku metrykalnego. Zęby są źle zróżnico­wane, drobne, z defektami szkliwa; zęby stałe rozwijają się z wieloletnim opóźnie­niem. Wtórna niedoczynność tarczycy znamio­nuje się niskim stężeniem TSH w surowicy.

Leczenie
Leczenie polega na uzupełnianiu brakujących hormonów tarczycy. Ważną rolę u dzieci odgrywa wczesne roz­poznanie choroby i wczesne rozpoczęcie le­czenia substytucyjnego; w wielu przypad­kach udaje się w ten sposób uniknąć zabu­rzeń rozwoju, w tym również znaczniejsze­go upośledzenia intelektu.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Choroby przysadki czyli ABC hormonów Strona Główna -> Niedoczynność Tarczycy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin